Don Çukuru Nedir?


Don çukurları soğuk hava kitlesinin, etrafı nispeten kapalı olan alanlara akarak çevreden farklı bir iklimin oluştuğu yerlerdir. Geceleri don çukurlarında biriken soğuk hava kütlesi, don çukurunun serbest hava akımlarına imkân vermemesi dolayısıyla gündüz saatlerinde de çukur içinde kalır ve çukurdaki bitkiler üzerinde etkisini devam ettirir. Bu etki, çukurun her yerinde aynı şiddette olmayıp çukurun derin kesimlerinde daha fazla, çukurun yüksek kenarlarına doğru ise daha az etkili olur. Dolayısıyla, don çukurunun her yeri dondan aynı derecede zarar görmediği için her türlü ağaçlandırma çalışmalarında bu durum mutlak surette dikkate alınmalıdır.

Ceviz İçin Yer Seçiminde Don Çukuru Faktörü

Ceviz dere kenarından hoşlanır. Ancak çok kıvrımlı ve çukur bulunan dere kenarlarında don çukuru oluşabilir. Bu gibi yerlerde hava akımının zorlanmadan akması sağlanmalı veya hava akımı olan yerler tercih edilmelidir.

Fotoğrafta görüldüğü gibi don çukuru olan arazilerde en çukur yerden yukarı kısımlara doğru soğuğun ve donun şiddet ve etkisine göre ağaçlara verilen zarar devam edecektir. Kırmızı daire ile işaretli bölge soğuğun ve donun etkisiyle yanmış ve kurumuş ölü ağaçlardır.

frozen pit

 Nasıl Önlenebilir?

Don zararlarını önlemede kullanılan basit yöntemlerden biri sislemedir (dumanlama). Don olabilecek gün ve geceleri iyi takip etmek gerekir. Bu yöntemde nemli saman gibi organik materyaller yakılarak dumanın araziye homojen bir şekilde dağılması sağlanarak bu yöntemle ortam sıcaklığı 3-4 derece yükseltilebilir. Sisleme yaparken özellikle lastik, poşet gibi kimyasallardan oluşan materyaller yakılmamalıdır.


Ssileme işlemi bu iş için özel geliştirilmiş makinelerlede yapılabilir


Yer seviyesindeki soğuk hava akımlarından korunmak için ise ceviz yüksekten taçlandırılabilir.


0 yorum:

 

Çeviri

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı